True


لیفان

لیفان، یک شرکت خصوصی چینی است که در سال ۱۹۹۲ میلادی و توسط شخصی به نام ین مین شانگ (Ying Mingshang) بنا نهاده شد. محل احداث آن نیز منطقه‌ای به نام چونگ کینگ (Chongqing) است که در جنوب شرقی چین قرار دارد. مین شانگ، فعالیتش را با یک تعمیرگاه نسبتاً کوچک موتورسیکلت آغاز کرد که در ابتدا امر، تعداد کارکنانش تنها ۹ نفر بود؛ اما بعد از دو دهه، آن‌چنان دامنه‌ی کارش بالا گرفت که این تعداد از ۱۳ هزار نفر نیز فراتر رفت و پس از طی ۱۷ سال نامش در ردیف ۵ کمپانی بزرگ موتورسیکلت‌ساز چین جای گرفت. شرح حال مینگ شان شباهت بسیاری به بنیان‌گذار شرکت هوندا یعنی سوئیشیرو (هوندا) دارد. وی نیز کارش را با ساخت و تعمیرات موتورسیکلت آغاز کرد و پس از طی چند دهه وارد عرصه خودروسازی شد.
البته شباهت دردساز دیگری هم در این بین وجود دارد و آن‌ هم مربوط به نام‌گذاری موتورسیکلت‌های این شرکت است. نام اولیه شرکت لیفان در بدو شروع بدین‌صورت بود:

“Chongqing Hongda Auto Fittings Research Centre”

این نام در سال ۱۹۹۷ میلادی به لیفان تغییر کرد. از همان آغاز نیز، موتورسیکلت‌های ساخت این شرکت با نام “Hongda روانه‌ی بازار می‌شدند و این وضع تا سال ۲۰۰۴ میلادی، علی‌رغم تغییر نام شرکت،‌ ادامه داشت. از آن‌جایی که این نام شباهت‌ زیادی با نام هوندای ژاپن داشت، این شرکت بابت این قضیه، از لیفان نزد دادگاه‌های چین شکایت کرد و در نهایت هم قضات دادگاه پس از شور و بررسی بسیار، حق را به شرکت هوندا دادند و لیفان را به پرداخت غرامتی معادل ۱.۴۷ میلیون یوآن محکوم کردند. نخستین کارخانه‌ی مونتاژ لیفان در خارج از مرزهای چین، در سال ۱۹۹۹ میلادی و در کشور ویتنام ایجاد شد. این مجموعه به تولید موتورسیکلت و قطعات آن می‌پردازد و در چند سال اخیر، سواری‌های لیفان را هم به مجموعه‌ی تولیدات خود اضافه کرده است. ناگفته نماند که به علت درآمد سرانه‌ی پایین ویتنام، هنوز هم موتورسیکلت نقش اساسی‌ای را در حمل‌ونقل و جابه‌جایی مسافر در این کشور ایفا می‌کند.


در سال ۲۰۰۳ میلادی، این شرکت ساخت اتوبوس را آغاز کرد و در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی، نخستین خودروی سواری این شرکت به نام لیفان ۵۲۰ روانه بازارهای جهانی شد. این خودرو در کشور ما هم مونتاژ می‌شد که بعدها جای خود را به سدان ۶۲۰ داد. نخستین خودروی کراس‌اوور این شرکت نیز مدل X60 است که خودرویی کاملاً نام‌آشنا برای هم‌وطنانمان است.Lifan  X60

اتاق لیفان X60 از مدل‌های پرفروش لیفان در ایران - عرضه‌ی شرکت «کرمان خودرو»


 

درزمینهٔ صادرات، این شرکت تاکنون توانسته در ۵۱ کشور دنیا محصولاتش را به فروش برساند و نکته‌ی جالب هم اینجاست که از سال ۲۰۰۱ میلادی تا به امروز، موتورسیکلت‌های این شرکت در کشور ژاپن هم فروخته شده و از سال ۲۰۰۳ میلادی نیز مجوز صادرات به ۱۸ کشور اروپایی را هم اخذ کرده‌اند. این شرکت از نظر صادرات خودرو هم رشدفزاینده‌ای را شاهد بوده است، به‌طوری‌که حجم این صادرات از ۴/۹۹۰ دستگاه در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۶۰,۰۰۰ دستگاه در سال ۲۰۱۳ میلادی افزایش یافته است. شاید در یک نگاه، این عدد چندان چشمگیر نباشد ولی این نکته را هم نباید از یاد برد که هیچ‌گاه مجموع صادرات خودروسازان وطنی‌ ما در بهترین شرایط نیز به این رقم نزدیک نشده است.

هم‌اکنون، مهم‌ترین بازارهای صادراتی خودروهای لیفان را کشورهایی همچون برزیل، شیلی، روسیه، جمهوری آذربایجان، اتیوپی، ایران و عراق و… تشکیل می‌دهند. در حال حاضر، ارزش‌های محوری شرکت لیفان بر سه رکن قرار دارد: نوآوری، صادرات و شهرت نیکو. به همین سبب هم است که به مسئله تحقیق و توسعه به‌عنوان عامل کلیدی رشد و سودآوری توجه می‌شود و در این راستا نیز، لیفان یک مرکز پژوهشی پیشرفته، با صرف هزینه‌ای معادل ۲۰۰ میلیون یوآن بنیان‌گذاری کرده است که در آن تمامی امور مربوط به یک خودرو اعم از طراحی بدنه، پیشرانه، شاسی، آنالیز صدا و لرزش و… انجام می‌‌شود. همچنین در این مجموعه، پیش از ارائه هر خودروی جدیدی به بازار، حداقل ۱۶ تست حرفه‌ای بر روی تمامی اجزای آن صورت می‌‌گیرد. از جدیدترین دستاوردهای این موسسه هم می‌توان به توسعه و تکوین پیشرانه‌های ۲.۴ لیتری، اشاره کرد. علاوه بر آن، کار پیوسته و مداوم در جهت عرضه و ارائه‌ی خودروهای برقی را هم باید به سلسله فعالیت‌های این مرکز اضافه کرد.

نخستین محصول از این نوع نیز لیفان ۶۲۰ با پیشرانه‌ی الکتریکی است. در حال حاضر، عمده‌ی تولیدات شرکت لیفان شامل مدل‌های همچون ۳۲۰،۳۳۰،۵۲۰i و ۵۳۰،۶۲۰،۶۳۰،۷۲۰،۸۲۰ و کراس‌اوورهای X50 و X60 است. همچنین قرار است که در آینده‌ای نزدیک، مدل‌های همچون X40،X70 و X80 هم به این لیست اضافه شوند.

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.