True


  "Jianghuai Automobile Company"  |   جک موتورز

کمپانی جی‌ای‌سی که به اختصار جک خوانده می‌شود؛ فعالیت خود را از سال ۱۹۶۵ میلادی و تحت عنوان شرکت خودروسازی هیقی جیانگ‌هوای آغاز کرد، اما در ادامه در سال ۱۹۷۷ میلادی به شرکت خودروسازی آنهوئی جیانگ‌هوای تغییر نام داد. به عبارت دیگر، حروف جی‌ای‌سی، کلمه‌ای اختصاری برگرفته از «جیانگ‌هوای آتوموبیل کمپنی» هستند.

همچنین عرضه‌ی عمومی سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار شانگهای از سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد. کمپانی جک در ابتدا، تنها در تولید کامیون‌های تجاری فعالیت داشت که تحت عنوان جیانگ هوای ساخته می شدند. اما از سال ۲۰۰۰ به بعد شاهد فعالیت این شرکت خودروساز چینی در عرصه‌ی خودروهای سواری در کاربرد‌های مختلف، محصولات شاسی بلند و ... بودیم که رفته رفته به خط تولید آن اضافه شدند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، کمپانی جک موفق به اخذ تاییدیه‌ی دولتی به‌منظور تولید خودروهای سواری شد، اما همچنان از آن به عنوان یک تولیدکننده‌ی کامیون یاد می‌شد؛ تا پیش از به‌دست آوردن گواهی تولید خودروهای سواری در سال ۲۰۰۷، جک در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی و با هدف توسعه‌ی خط تولید محصولات خود همکاری نزدیکی با هیوندای موتورز داشت. (هنوز هم شباهت‌های زیادی در طراحی محصولات امروزی این شرکت با هیوندای احساس می شود.)

با شروع سال ۲۰۰۳ میلادی، کمپانی جک شروع به مونتاژ  کردن محصولات هیوندای کرد که البته تنها شامل خودروهای چند‌کاربردی یا مولتی‌پرپس بود که همان نیز پیش از شروع سال ۲۰۰۷ خاتمه یافت. ماحصل این همکاری، دو مدل، شامل یک خودروی مولتی‌پرپس (چند کاربردی) و یک خودروی شاسی‌بلند بر پایه‌ی تکنولوژی شرکت هیوندای بود که توسط جک مونتاژ شد. هیوندای به دنبال راهکاری برای آغاز سرمایه‌گذاری مشترک با جک بود که این برنامه خیلی زود به بن‌بست رسید و همکاری این دو شرکت، تماما خاتمه یافت.

دولت چین در سال ۲۰۰۹ رسماً اعلام کرد که از ادغام و تلفیق شرکت‌های خودروساز چینی حمایت خواهد کرد. همین امر کافی بود تا تحلیل‌گران خبر از احتمال ادغام جک و چری بدهند؛ دو شرکتی که در استان آنهوئی قرار داشتند.  این ادغام از چند جهت مفید بود: مهم‌ترین آن شامل تکمیل خط تولید این دو شرکت می شد. در نظر بگیرید که در آن زمان چری اساسا تنها تولید خودروهای سواری را در دست داشت و تمرکز جک نیز بر کامیون بود. با این وجود، در ادامه‌ی راه مشخص شد جک تمایلی به قرار گرفتن زیر چتر پوششی شرکتی بزرگ‌تر مثل چری را ندارد؛ که البته این تصمیم دردسر مضاعفی را برای او ایجاد کرد. اکنون جک باید تلاش خود را کاملا متمرکز می کرد تا از سایه‌ی شایعات ادغام‌سازی فرار کند. کمپانی جک برای این هدف خود، برنامه‌های جدیدش را آغاز کرد که شامل خط تولید خودروهای الکتریکی می‌شد. و این بهانه‌ای برای او بود که شروع به فعالیتی جدی، در کلاس سواری کند. ماحصل این تلاش در سال ۲۰۰۹ میلادی، میزان فروش ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو بود که رقم قابل توجهی است. در این میان، ۱۲۱۰۰ خودرو در کشورهای دیگر به جز چین به فروش رسیده است.

 

 

JAC S3 
مدل پرطرفدار JAC در ایران

شرکت «کرمان موتور» در ایران نمایندگی رسمی وارد‌کننده‌ی جک‌ است و هم‌اکنون خودروهای نسل جدید J4، S5 و KMC TB را در بازار دارد.در سال ۲۰۱۰ میلادی جک در میان ۱۰ خودروساز چینی با بیشترین بازده قرار گرفت و موفق به فروش ۴۵۸.۵۰۰ دستگاه خودروی تولیدی و به‌دست آوردن ۲.۵ درصد از سهم بازار شد تا در رتبه هشتم از نظر میزان سهم به‌دست آمده از بازار قرار گیرد. کمپانی جک در سال ۲۰۱۱ میلادی با تولید چیزی در حدود ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در جایگاه نهم قرار گرفت و در سال ۲۰۱۲ با تولید ۴۴۵ هزار خودرو، جایگاه آن یک رتبه‌ی دیگر تنزل یافت و در جایگاه دهم قرار گرفت.

ظرفیت تولید تخمینی این شرکت در سال ۲۰۰۹ میلادی، بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال عنوان شده بود. در حال حاضر جک در کشورمان حضور پررنگی دارد که محصولات آن توسط «کرمان موتور» وارد یا مونتاژ می شوند.

کمپانی جک از سال ۲۰۰۰ به بعد پیشرفت قابل توجهی داشته و اکنون محصولاتش در بسیاری از کشور‌ها از جمله میهن خود ما مورد استفاده است. پیشرفت این کمپانی که اکنون یکی از ده شرکت خودروسازی موفق چین است؛ نشان از پیروی از اصولی درست دارد. 

فراموش نکنیم که جک نیز مانند خودروسازان اصلی کشور ما کاملا دولتی است؛ اما همچنان شاهد پیشرفت روزافزون آن هستیم.


To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.