True


بریلیانس 


گروه برلیانس آتو (به طور رسمی با عنوان HuaChen Group Auto Holding Co., Ltd) یک تولیدکننده‌ی خودروی چینی است که مقر اصلی آن در شنیانگ، لیائونینگ، چین است. محصولات این شرکت عبارت‌اند از: اتومبیل و قطعات خودرو.

فعالیت اصلی این شرکت شامل طراحی، توسعه، ساخت و فروش خودروهای سواری‌ای است؛ که تحت نام تجاری برلیانس به فروش می‌رسند.

گروه آتو برلیانس ۴۲.۴۸% سهام خود را از شرکت چینی برمودا برلیانس با مسئولیت محدود که جزو لیست بورس اوراق بهادار فرانکفورت و هنگ‌کنگ می‌باشد؛ گرفته است.

شرکت چینی بریلیانس، همچنین ۵۰% سهام BMW برلیانس را در اختیار داشته و با شرکت BMW یک سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید و توزیع اتومبیل‌های سواری BMW در سرزمین اصلی چین انجام داده است.

شرکت چینی برلیانس ۶۰.۹% از سهام شرکت برلیانس شنیانگ Jinbei را نیز دارد؛ که به طراحی، توسعه، ساخت و فروش مینی‌بوس‌های تحت برند Jinbei مشغول‌اند.

در سال ۲۰۱۰، گروه برلیانس آتو و شرکت‌های تابع آن، ظرفیت تولید سالانه‌شان را به ۸۰۰.۰۰۰ دستگاه خودرو رساندند، هرچند که ممکن است ظرفیت اضافه نیز گنجانده شود. در سال ۲۰۱۲ این شرکت حدود ۶۵۰.۰۰۰ دستگاه خودرو تولید کرده است که به‌واسطه‌ی آن، هشتمین تولید‌کننده‌ی بزرگ خودروهای چینی نام گرفت. (تقریباً ۷۰% از تولیدات، سدان سواری بودند).

تاریخچه شرکت برلیانس

منشا گروه خودروسازی آتو برلیانس که یک تولید‌کننده‌ی پیشرو مینی‌بوس در چین است را می‌توان به یک کارخانه‌ی دولتی نسبت داد که تحت رهبری یانگ رونگ، مابین سال‌های ۱۹۹۱، یعنی سالی که یانگ اقدام به سرمایه‌گذاری در شرکت کرده و سال ۲۰۰۲ که مهاجرت کرد، ایجاد شده بود.

در سال ۲۰۰۳، شرکت BMW و برلیانس قراردادی برای تولید سدان‌هایی با برند BMW در چین امضا کردند. مدل‌های آن عبارت‌اند از آئودی‌های گروه FAW، مرسدس بنزهای بیجینگ و لکسوس؛ برخی از آن‌ها جزو خودروهای لوکس غربی محسوب می‌شوند؛ که محبوبیت زیادی در بازار چین کسب کرده‌اند.

در کنار بسیاری از خودروسازان چینی که به دنبال ورود به بازار ایالات متحده هستند، شرکت برلیانس این برنامه را تا سال ۲۰۰۸ به تعویق انداخت؛ اما اقدام به فروش خودروهایش در اروپا کرد. فروش این خودروها در سال ۲۰۱۰ در چند کشور اروپایی متوقف شد.

شرکت برلیانس به دلیل ضرر و زیان اقدام به واگذاری سهام ژونگهوا در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۹، به سهام‌دار نهایی خود یعنی گروه خودروسازی هاوچین کرد و همچنان نیز به فروش خودروهای ژونگهوا مشغول است.


در سال ۲۰۰۹، این شرکت هشتمین خودروساز بزرگ چین بود. فروش این شرکت در آن سال به بیش از ۱۵۰.۰۰۰ اتومبیل سواری و تقریباً ۸۰.۰۰۰ مینی بوس رسید.

در سال ۲۰۱۰، شرکت برلیانس یکی از ده خودروساز برتر در چین نام گرفت و رتبه‌ی نهم را به خود اختصاص داد؛ در شرایطی که نیم میلیون خودرو را فروخته بود.

این شرکت در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۲۳.۵۰۰ خودرو‌ی کامل تولید کرد و به لحاظ میزان تولید، رتبه‌ی هشتم را در میان خودروسازان چینی به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۴ نیز رده‌ی پنجم را در میان همه‌ی خودسازان چینی به دست آورد.

شرکت های با مالکیت و تحت نام برلیانس شامل: هواسونگ، جینبی، میانیانگ هاوروی، آتو سوار و زینورو هستند.

مدل‌های بریلیانس شامل: برلیانس BC3 (m3)،  برلیانس C3، برلیانس H220، برلیانس H230، برلیانس H320، برلیانس H330، برلیانس H3، برلیانس H530، برلیانس H7، برلیانس V3، برلیانس V5، برلیانس ژونگهوا گراندور (BS6)، برلیانس ژونگهوا جوجنی (BS4)، برلیانس ژونگهوا M1 و برلیانس ژونگهوا تون هستند.


شرکت‌های تابعه

از آن‌جا که این شرکت موتورهای بنزینی و سایر قطعات خودرو را نیز تولید می کند، تولید خودرو به طور غیر‌مستقیم توسط شرکت‌های تابعه مانند شینیانگ برلیانس جینبی و BMW-برلیانس نیز انجام می‌شود؛ که به ترتیب ۳۳% و ۵۰% مالکیت شرکت برلیانس را در اختیار دارند. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱، این شرکت ۳۳% از مالکیت خود را به شرکت شینیانگ جینبی واگذار کرده بود.

اساس و امکانات تولید

خودروهای با برند BMW در یک پایگاه تولیدی در شمال شرقی چین واقع در شینیانگ تولید می‌شوند که در سال ۲۰۰۴ تکمیل شده و در حال حاضر نیز فعال است. این شرکت ظرفیت خود را در سال ۲۰۱۲ به ۲۰۰.۰۰۰خودرو افزایش داد.

یک پایگاه تولید موتور نیز احتمالاً در میانیانگ استان سیچوان تاسیس خواهد شد.

بریلیانس H330
مونتاژ شده توسط «پارس خودرو» در ایران
سرمایه گذاری‌های مشترک و اتحادها


اول: BMW- برلیانس

در سال ۲۰۰۳، BMW و برلیانس با یکدیگر توافق کردند که خودروهای آلمانی لوکس را در این کارخانه‌ی چینی بسازند. این سرمایه‌گذاری مشترک منجر به تولید BMW سری ۳ و BMW سری ۵5 شد و تولید BMW X1 نیز از سال ۲۰۱۲ آغاز شد. موتورهای تولید داخلی به‌زودی در بسیاری از عرصه‌های خارجی ظهور پیدا کردند. این شرکت قصد دارد تا ظرفیت تولید خودش را تا سال ۲۰۱۳ به ۳۰۰.۰۰۰ خودرو برساند.


این خودروها ممکن است در برخی از بازارهای دیگر با نام‌های متفاوتی به فروش برسند. تقریباً ۶۰% از قطعات مورد استفاده در ساخت BMW چینی، از اواسط سال ۲۰۱۰ وارد شد.


دوم: تویوتا

برلیانس در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی از تکنولوژی تویوتا برای میکروون‌ها استفاده کرد؛ با این حال، این دو شرکت سرمایه‌گذاری مشترکی با یکدیگر انجام نداده‌اند. مشارکت آن‌ها تنها با عنوان ترتیبات قراردادی و اتحاد توصیف شده است.


سایپا

در سال ۲۰۱۵، شرکت برلیانس اعلام کرد که تولید مشترک با سایپا در ایران را آغاز کرده و مدل های H300 و H200 را تحت برند بومی سایپا تولید کرده است.


فروش

به طور کلی ۱۸۸.۱۴۳ دستگاه برلیانس در سال ۲۰۱۳ در چین به فروش رسید و آن را تبدیل به بیست‌وپنجمین بازار بزرگ فروش خودرو در سال و دهمین برند پر فروش چینی کرد.


 

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.