ماشینم جوش میاره | اقدامات لازم درهنگام جوش آوردن ماشین

دراین مقاله سعی داریم شما را برای پاسخ به سوال چرا ماشینم جوش میاره اماده کنیم وراهکارهای آن را برای شما بررسی کنیم.

 

گاهی اوقات در فصل گرما میبینیم که افراد در کنار خیابان یا اتوبان توقف کرده اند و بخار از کاپوت ماشین شان بالا میزند یا اینکه در حال ریختن آب بر روی رادیاتور ماشین هستند تا بتوانند دمای آب داخل آن را پایین بیاورند. اگر هنوز از خود میپرسید وقتی ماشینم جوش میاره چیکار کنم، ما در این مقاله دلایل جوش آوردن ماشین را بیان خواهیم کرد و راهکارهای حل این مشکل را به شما نشان خواهیم داد.

 

هنگامی که ماشین جوش میاورد بهتر است خودرو را متوقف کنید اما آن را خاموش نکنید. جوش آوردن ماشین دلایل گوناگونی دارد. اگر ایرادی در سیستم خنک کننده ماشین ایجاد شود، انتقال گرما به درستی صورت نمیگیرد و با مشکل ماشینم جوش میاره روبرو خواهید شد. ممکن است آب رادیاتور کم یا تمام شده باشد زیرا رادیاتور نقش اساسی در خنک کنندگی موتور دارد. بهتر است در هنگام مواجه با ماشینم جوش میاره، خونسردی خود را حفظ کنید و اقدامی که باعث حادتر شدن مشکل میگردد انجام ندهید.

دلیل اینکه ماشینم جوش میاره چیه؟

 

لیست قیمت لوازم یدکی ام وی ام ایکس 33

جوش آوردن ماشین دلایل مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود.

 

۱- عدم استفاده از مایع خنک کننده مناسب: یکی از مهم ترین عوامل موثر در جوش آوردن ماشین، آب رادیاتور نامناسب است. این مایع خنک کننده باید از کیفیت لازم برخوردار باشد. همچنین حجم آب داخل رادیاتور مهم است و باید به میزان استاندارد ریخته شود و از حد استاندارد پایین تر نیاید. پس اولین علت برای اینکه میگویید ماشینم جوش میاره، میتواند مربوط به استفاده از آب رادیاتور نامرغوب باشد.

 

۲- وجود نشتی در سیستم خنک کننده: سیستم خنک کننده ماشین دارای اجزای مختلفی است و لوله ها و اتصالات زیادی دارد. با گذشت زمان هر یک از این لوله ها و اتصالات می تواند دچار پوسیدگی و نشتی گردد. به همین دلیل ماشینم جوش میاره.

 

۳- انسداد مسیر حرکت آب: مسیر حرکت آب در سیستم خنک کننده ممکن است با مرور زمان رسوب بگیرد و مسدود شود. همین مساله باعث عدم گردش صحیح آب در محفظه موتور شده و موجب جوش آوردن ماشین میگردد. بهتر است از ریختن آب معمولی در رادیاتور خودداری کنید و هر چند وقت یک بار، مسیر گردش آب خودرویتان را بررسی نمایید.

 

۴- وجود اشکال در پمپ آب: پمپ آب یکی از قسمت های اصلی سیستم خنک کننده ماشین است. وظیفه این پمپ، ایجاد گردش آب در مسیر سیستم خنک کننده میباشد. گردش آب موجب جذب حرارت و خنک شدن موتور خودرو میگردد. اگر پمپ آب به خوبی کار نکند، گردش آب به درستی انجام نمی شود و حرارت موتور به موقع به بیرون انتقال نمییابد و آنگاه میپرسید: چرا ماشینم جوش میاره؟ 

 

۵- وجود قطعی در فن رادیاتور: فن رادیاتور از یک موتور، تسمه و پروانه پلاستیکی تشکیل شده که در پشت رادیاتور تعبیه میشود و به خنک شدن آب داخل آن کمک می کند. اگر به هر دلیلی این فن دچار مشکل شود، درجه حرارت آب رادیاتور بالا می رود و آنگاه میگویید ماشینم جوش میاره. خرابی فن رادیاتور میتواند در اثر اشکال در سیم پیچی موتور یا شکستگی پروانه آن باشد.

 

 

۶- خرابی ترموستات: این قطعه وظیفه دارد تا دمای موتور خودرو و میزان خنک کنندگی آن را متعادل نماید. ترموستات، جریان مایع خنک کننده از رادیاتور به موتور را تنظیم میکند. اگر ایرادی در این قطعه پیدا شود، میتواند منجر به روشن نشدن به موقع فن و در نتیجه جوش آوردن ماشین گردد.

 

۷- پاره شدن تسمه پروانه: وظیفه تسمه پروانه انتقال نیروی چرخشی به پروانه فن رادیاتور است. اگر به هر دلیلی این تسمه پاره شود، پروانه نمیچرخد و نمیتواند دمای آب داخل رادیاتور را پایین بیاورد. پس بهتر است هر چند وقت یکبار تسمه پروانه را چک کنید تا با مشکل ماشینم جوش میاره مواجه نشوید.

الیتک واردکننده برتر لوازم یدکی خودرو چینی

 

علت دیر روشن شدن فن پراید چیست؟

 

علت دیر روشن شدن فن پراید میتواند مربوط به فشنگی آب آن باشد. اگر به هر دلیلی این فشنگی درست عمل نکند، نمیتواند درجه حرارت آب را به طور صحیح نشان دهد. فشنگی آب پراید در واقع یک حسگر است که درجه حرارت آب را اندازه گیری میکند و از طریق آمپر آب، آن را به ما نشان میدهد. اگر فشنگی آب پراید خراب شود، امکان دیر روشن شدن فن خودرو و در نتیجه ایجاد مشکل جوش آوردن ماشین وجود دارد. پس بهتر است برای اطمینان از سالم بودن این قطعه از فردی که با سیستم برق خودرو آشنایی کافی دارد، کمک بگیرید.

 

آمپر آب پراید باید کجا باشد؟

 

ساختار فشنگی آب پراید از یک مقاومت متغیر تشکیل شده است. هنگامی که جریان برق از آن عبور میکند، مقاومتش در اثر حرارت موتور ماشین، کم و زیاد میگردد. هرچه حرارت بالاتر رود، مقاومت فشنگی آب پراید کاهش می یابد و بالعکس. پس وقتی مقاومتش کم میشود، جریان آب بیشتری از خود عبور داده و آمپر آب را بالا میبرد و در صورتی که دمای موتور کاهش یابد، مقاومتش بیشتر میشود و جریان کمتری از خود عبور می دهد. در نتیجه آمپر آب پایین می آید. آمپر آب پراید باید در حال عادی، وسط قرار گیرد. 

علت جوش آوردن ماشین با کولر چیست؟

 

شاید میپرسید چرا وقتی کولر روشنه ماشینم جوش میاره؟ بکارگیری کولر ماشین، خصوصا هنگامی که در ترافیک شهری گیر کرده اید، میتواند حرارت موتور ماشین را به میزان زیادی بالا ببرد. بالا رفتن دمای موتور به ساختار و نوع آن وابسته است. به دلیل اینکه کولر انرژی مورد نیاز خود را از موتور میگیرد، به عنوان یک بار اضافه محسوب میشود. شاید دقت کرده باشید وقتی ماشین در حال حرکت است و شما کولر ماشین را روشن میکنید شتاب آن افت میکند. پس هنگام روشن بودن کولر، موتور ماشین تحت فشار کاری بیشتری قرار میگیرد و دمای آن بالاتر میرود. البته سازندگان خودرو چاره ای برای حل این مشکل اندیشیده اند و هنگامی که کولر ماشین روشن میشود، فن رادیاتور به صورت یکسره شروع به کار میکند تا دمای موتور را در حد استاندارد نگه دارد.

 

بنابراین اگر هنگام روشن شدن کولر با این سوال مواجه شدید که چرا ماشین جوش میاره، علت را باید در سیستم خنک کننده ماشین پیدا کنید. هر قسمت از این سیستم که به درستی کار نکند میتواند موجب جوش آوردن ماشین در هنگام روشن بودن کولر شود. ابتدا بهتر است بررسی کنید که فن رادیاتور روشن میگردد یا خیر. سپس میزان آب رادیاتور را چک کنید که به اندازه باشد. پس از آن به سراغ سنسور دما بروید. سنسور دما نقش مهمی در به موقع روشن شدن فن رادیاتور دارد. اگر این سنسور به خوبی کار نکند، نمیتواند درجه حرارت را به درستی نشان دهد و ممکن است فن رادیاتور اصلا روشن نشود یا دیر شروع به کار کند.

برای مطالعه: ماشینم روغن کم میکنه علت آن چه میتواند باشد؟

 

 

علت جوش آوردن ماشین در هوای سرد زمستان چیست؟

 

در فصل سرما هم ممکن است ماشین جوش بیاورد. عوامل مختلفی در بروز این اتفاق نقش دارند. خرابی ترموستات یکی از عوامل جوش آوردن ماشین در فصل زمستان است. ترموستات با قرار گرفتن در مسیر بین رادیاتور و موتور، میزان آب خنک کننده را کنترل میکند. هنگامی که موتور ماشین خاموش است، ترموستات در حالت بسته قرار دارد اما هنگامی که خودرو روشن می شود و موتور شروع به کار میکند، با افزایش دمای موتور، ترموستات به تدریج باز شده و برای انتقال حرارت از موتور به بیرون، موجب گردش آب در سیستم خنک کننده میگردد. اگر این قطعه خراب شود میتواند باعث جوش آوردن ماشین در فصل زمستان گردد.

 

خرابی درب رادیاتور هم می تواند عامل جوش آوردن ماشین در فصل سرما باشد. در این قطعه یک واشر لاستیکی وجود دارد که اگر این واشر پاره شود و یا به هر دلیلی آسیب ببیند، میتواند موجب ورود هوا به رادیاتور شده و دمای موتور را بالا ببرد. همچنین اگر فنر درب رادیاتور خراب شود، رادیاتور هوا می کشد و آنگاه خواهید گفت که ماشین من جوش میاره. 

 

علت جوش آوردن ماشین پژو و دیگر ماشین ها عمدتا چیست؟

 

اگر خودروی پژو است . میپرسید چرا ماشین من جوش میاره باید بدانید که اولین قسمتی که باید بررسی کنید، مسیر انتقال آب و رادیاتور است. زیرا اگر این قسمت های نشتی داشته باشند، آب رادیاتور کم میشود و موجب جوش آوردن خودروی شما میگردد. در بعضی مواقع رادیاتور و مسیر عبور مایع خنک کننده نشتی ندارند اما باز هم دمای موتور بالا میرود و ماشین جوش می آورد. در این حالت بهتر است، رادیاتور را هواگیری کنید.

 

اگر درپوش قمقمه آب پژو، به خوبی آب بندی نباشد میتواند موجب اختلال در سیستم خنک کنندگی ماشین گردد. همچنین کمبود آب در این قمقمه مشکل ساز است زیرا اگر آب رادیاتور کم باشد، از طریق لوله ای که به قمقمه آب متصل است آب ذخیره شده در آن را به محفظه رادیاتور انتقال میدهد. پس همیشه از وجود آب کافی در قمقمه آب خودرو مطمئن گردید تا با مشکل جوش آوردن ماشین مواجه نشوید.

اطلاع از لیست قیمت لوازم یدکی ام وی ام

 

 

عوارض جوش آوردن خودرو برای موتور و اجزای ماشین چیست؟

 

اگر هنگام جوش آوردن ماشین اقدامات لازم را انجام ندهید، قسمت های مختلف خودرو می تواند دچار آسیب شود و هزینه های زیادی را به شما تحمیل نماید. از عوارض جوش آوردن ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • lموتور خودرو جام میکند و از حرکت باز میایستد
  • lواشر سر سیلندر آسیب می بیند و میسوزد
  • lقدرت موتور به میزان زیادی کاهش مییابد
  • lپیستون ها و سیلندر خودرو دچار تغییر شکل میشوند.
  • lقطعات فلزی در اثر گرما انبساط پیدا کرده و خراب میشوند
  • lدر سیستم خنک کننده ماشین مخصوصا رادیاتور امکان نشتی وجود دارد

  

حتما بخوانید: زمان تعویض فیلتر هوا

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن خودرو

 

اقداماتی که هنگام جوش آوردن ماشین باید انجام دهید را در سه گام برای شما توضیح میدهیم.

 

اقدام اول : روی بدنه رادیاتور آب بریزید

 

مواظب باشید که آب را روی موتور نریزید. یک بطری پر از آب را بردارید و روی رادیاتور خالی کنید. این کار باعث کاهش دمای آب درون رادیاتور میشود. همچنین بعضی از کارشناسان معتقدند هنگامی که آب را روی رادیاتور ریختید، مسافتی را با ماشین حرکت کنید. این کار باعث برخورد جریان هوا به آب روی رادیاتور می شود و روند کاهش دمای موتور را سریع تر میکند.

 

اقدام دوم : درب موتور را باز کنید

باز کردن درب موتور باعث میشود تا دمای آن زودتر کاهش پیدا کند. مراقب باشید که در هنگام باز کردن درب موتور، بخاری که از داخل آن به بیرون میآید، دست و صورت شما را نسوزاند. پس با احتیاط این کار را انجام دهید.

اقدام سوم: بخاری ماشین را روشن کنید

 

روشن کردن بخاری میتواند تا حد زیادی دمای موتور را پایین بیاورد و از طرفی بار اضافی روی موتور وارد نمیکند. روشن کردن بخاریمیتواند گرمای اضافه را توسط فن به داخل کابین خودرو انتقال دهد و همین چرخش هوا موجب خنک شدن موتور میگردد.

 

علت جوش آوردن قمقمه پراید چیست؟

 

اگر متوجه شدید که قمقمه پراید جوش آورده و مقداری از آب آن تخلیه شده است، نگران نباشید. هنگامی که آب داخل رادیاتور داغ میشود، حجم آن زیاد می گردد و مقدار اضافی آن به سمت قمقمه آب پراید سرازیر میگردد. اگر قمقمه پراید هم پر باشد در این حالت، آب اضافی از طریق شیلنگ سرریز قمقمه تخلیه میشود.

 

جوش آوردن ماشین نشانه چیست؟

 

آیا میپرسید وقتی ماشی جوش میاره ، نشانه چیه؟ وقتی ماشین جوش میاورد نشانه این است که دمای موتور خودرو از حد معمول بالاتر رفته و سیستم خنک کننده نتوانسته، دمای آن را کاهش دهد. عوامل زیادی در جوش آوردن ماشین موثر هستند. از وجود ایراد در سیستم خنک کننده تا سوختن واشر سرسیلندر همگی میتوانند عامل جوش آوردن ماشین باشند.

 

خلاصه نکات مهم مقاله

 

در این مقاله به بررسی علل جوش آوردن ماشین پرداختیم و از اقداماتی که باید در چنین مواقعی انجام دهیم سخن گفتیم. مهمترین چیز در هنگام جوش آوردن ماشین، حفظ خونسردی است. اگر در این موقعیت عجولانه عمل کنید احتمال آسیب به خود و قطعات ماشین وجود دارد. اگر به هر دلیلی مشکل جوش آوردن ماشین حل نشد، حتما با امداد خودرو تماس بگیرید تا ماشین شما را به یک تعمیرگاه معتبر انتقال دهند. یک مکانیک ماهر میتواند به راحتی مشکل جوش آوردن ماشین را برطرف سازد. با مطالعه این مقاله میتوانید با اقدامات صحیح هنگامی که میگویید ماشینم جوش میاره آشنا شوید.

  • تعداد بازدید: 411

دیدگاه ها

نظر شما پس از تایید مدیردر سایت نمایش داده می شود