ماشینم گاز نمیخوره علت آن چیست؟

ماشینم گاز نمیخوره علت آن چیست؟سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاد برای پاسخ به این سوال مقاله زیر را مطاالعه کنید.

 

اگر ماشین شخصی دارید بهتر است کمی در مورد عملکرد و تعمیرات آن اطلاعات داشته باشید. زیرا اگر مشکلی برای ماشین پیش بیاید، دستپاچه نخواهید شد و میتوانید علت اشکال بوجود آمده را حدس بزنید. یکی از ایراداتی که ممکن است برای ماشین های مختلف پیش بیاید گاز نخوردن ماشین است. اگر از خود می پرسید چرا ماشین من گاز نمیخوره، ما در این مقاله دلایل آن را توضیح خواهیم داد و راه های برطرف نمودن این مشکل را شرح می دهیم 

چرا ماشینم گاز نمیخوره؟

 

اطلاع از قیمت لوازم یدکی ام وی ام 550

 

منظور از اینکه ماشینم گاز نمیخوره این است که خودرو دارای شتاب کافی برای حرکت نیست. ممکن است پای خود را تا آخر روی پدال گاز فشار دهید، اما میبینید که ماشین، عکس العملی که باید از خود نشان دهد را نمیدهد و از جا کنده نمیشود. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید ماشین را پر گاز برانید، گاز نخوردن ماشین را از همان ابتدا متوجه خواهید شد. اما اینکه می پرسید چرا ماشین من گاز نمیخوره، ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود.

 

وجود اشکال در فیلتر هوا: اگر با کارکرد فیلتر هوا آشنا باشید، می دانید که این قطعه به عنوان یک صافی عمل میکند و جلوی ورود هوای آلوده به داخل موتور ماشین را می گیرد. اگر از تعویض فیلتر هوای خودرو مدت زیادی گذشته باشد، آلودگی های هوا منافذ فیلتر را مسدود میکنند و هوای کافی به موتور نمیرسد. البته امکان دارد آلودگی ها وارد موتور هم بشوند. این یکی از علت هایی است که میگویید ماشین من گاز نمیخوره.

 

ایراد در دیسک و صفحه: اگر دیسک و صفحه ماشین فرسوده شده باشد یا قسمتی از آن دچار اشکال باشد، میتوان آن را دلیلی بر گاز نخوردن ماشین حساب کرد. بهترین راه برای اطمینان از عملکرد دیسک و صفحه این است که ماشین را در دنده چهار قرار دهید و پا را از روی کلاچ بردارید، اگر ماشین خاموش نشد، دیسک و صفحه معیوب است.

 

خرابی استپر موتور: استپر قطعه ای است که در گاز خوردن ماشین نقش مهمی دارد. اگر استپر خراب باشد، دریچه گاز را به موقع باز و بسته نمیکند و می تواند موجب عملکرد نامطلوب ماشین گردد. در این حالت موتور به خوبی کار نمیکند و موجب ماشینم گاز نمیخوره میشود. 

 

 ایراد در پمپ بنزین ماشین: پمپ بنزین باعث میشود تا سوخت از باک بنزین مکش شده و به سمت انژکتور خودرو هدایت گردد. اگر این قطعه دچار ایراد شود، سوخت کافی به انژکتور نمیرسد و عمل احتراق به صورت ناقص انجام میشود. بنابراین اشکال گاز نخوردن ماشین رخ میدهد.

الیتک واردکننده برترین لوازم یدکی خودرو چینی

 

 

علت گاز نخوردن ماشین کاربراتی

 

اگر ماشین کاربراتی دارید و وقتی ماشین را روشن میکنید به درستی گاز نمی خورد، ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. در ادامه به یکی از دلایل گاز نخوردن ماشین اشاره میکنیم.

 

وجود اشکال در فیلتر بنزین: همانطور که میدانید پمپ بنزین، سوخت را از باک به سمت موتور خودرو میفرستد. در این مسیر یک فیلتر بنزین وجود دارد تا اگر هر گونه آلودگی و ذرات ریز در بنزین وجود داشت به خود جذب کند و مانع ورود آن ها به قسمت انژکتور و موتور ماشین شود. در صورتی که فیلتر بنزین ماشین در زمان مناسب با فیلتر نو تعویض نگردد، احتمال دارد مانع رسیدن بنزین کافی به موتور شود. در اینصورت ماشین گاز نمیخوره.

لیست قیمت لوازم یدکی چانگان

 

 

علت گاز خوردن و راه نرفتن ماشین

 

اگر ماشینتان گاز میخورد ولی حرکت نمیکند، قسمتی از آن دچار اشکال شده است. اولین کار در هنگام گاز خوردن و راه نرفتن ماشین این است که بتوانیم عیب آن را پیدا کنیم. گاز خوردن ماشین دلایل متعددی دارد. ایراد بوجود آمده میتواند در قسمت انژکتور، استپر موتور، دریچه گاز، سنسور دور موتور و ای سی یو و … باشد.

 

یکی از اجزایی که نقش مهمی در تنظیم دور موتور دارد، سنسور دور موتور است. این سنسور در هر لحظه اطلاعات مربوط به دور موتور را برای ECU ارسال میکند. اگر سنسور موتور دچار اشکال شود، اندازه گیری دور موتور به درستی انجام نشده و اطلاعات غلط برای ECU ارسال میگردد. در این هنگام ECU فرمان نادرست برای میزان دور موتور صادر میکند. قطعاتی که سنسور دور موتور را تشکیل میدهند شامل هسته مرکزی، آهن ربا، سیم پیچ مسی و سنسور هستند که با خراب شدن هر یک از آن ها این قطعه اشکال پیدا میکند. 

 

علت گاز خوردن و حرکت نکردن ماشین

 

یکی دیگر از ایراداتی که منجر به گاز خوردن و حرکت نکردن ماشین میشود، خرابی پدال گاز است. شاید به نظر ساده برسد اما این ایراد میتواند مشکلاتی را برای موتور خودرو ایجاد نماید. اگر پدال گاز رگلاژ نباشد، بی جهت ماشین گاز میخورد. شاید هم پدال گاز، گیر کرده است اما در هر صورت باید این مشکل برطرف شود.

بین پدال و دریچه گاز، یک سیم وجود دارد که به آن سیم گاز میگویند. وظیفه سیم گاز انتقال حرکت از پدال به سمت دریچه گاز است. اگر سیم گاز به خوبی عمل نکند و تنظیم نباشد ممکن است باعث بالا رفتن دور موتور و گاز خوردن ماشین گردد.

گاهی ممکن است با مشکل استارت نخوردن ماشین تان مواجه بشید برای حل این مشکل مقاله ماشینم استارت نمیخوره را مطالعه کنید.

 

 

علت گاز نخوردن ماشین ۲۰۶

 

دلیل ماشینم گاز نمیخوره در خودروهای انژکتوری میتواند مربوط به ECU باشد. همانطور که میدانید این قطعه به عنوان مغز خودرو است و به صورت هوشمند عمل میکند. ECU وظیفه دارد تا سیگنال هایی که از سنسورهای مختلف خودرو فرستاده میشود را دریافت کرده، آنها را تجزیه و تحلیل نماید و پاسخ مناسب را بر اساس استاندارد عملکرد قطعات به آن ها ارسال کند.

 

اگر این قطعه دچار اشکال شود ممکن است فرمان اشتباه صادر کند. اگر فرمان اشتباه برای سیستم سوخت رسانی ارسال گردد، بر روی میزان گاز ورودی به موتور تاثیر گذاشته و باعث میشود بگویید ماشینم گاز نمیخوره.

 

 

علت گاز نخوردن ماشین اتومات

 

در خودروهای اتوماتیک سنسورهای مختلفی وجود دارد. سنسور گاز یکی از سنسور های مهم در ماشین های اتومات است. اگر ماشین شما گاز نمیخوره، میتوان ایراد آن را در سنسور گاز جستجو کرد. محل قرارگیری سنسور گاز نزدیک استپر موتور و روی دریچه گاز میباشد. در صورت خرابی این قطعه، پاشش منظم سوخت انژکتور دچار اختلال میگردد.

سنسور گاز این مسئولیت را به عهده دارد که اطلاعات لازم را در مورد موقعیت دریچه گاز به ECU ارسال کند. اگر سنسور گاز خراب شود ممکن است ایراداتی مانند پایین آمدن دیر هنگام دور موتور، بالا رفتن دور موتور در حال توقف یا عدم عکس العمل به دور پایین موتور و … اتفاق بیفتد. پس اگر فکر میکنید که ماشینم گاز نمیخوره، این ایراد میتواند از سنسور گاز ماشین اتومات شما باشد. 

 

مپ سنسور در ماشین های اتومات اطلاعاتی را درباره هوای مکش شده به ECU انتقال میدهد. اگر مپ سنسور دچار اشکال شود، ممکن است باعث گاز نخوردن ماشین اتومات گردد، زیرا ECU کنترل مناسبی بر روی بسته بودن یا باز بودن دریچه هوا نخواهد داشت. بنابراین می گویید ماشین گاز نمیخوره.

 

 

علت گاز نخوردن ماشین پژو ۴۰۵

 

اختلال در کمپرس سیلندر میتواند یکی از علتهای گاز نخوردن ماشین پژو ۴۰۵ باشد. رینگ ها و سوپاپ ها تحت تاثیر کمپرس سیلندر قرار دارند و اگر این عمل به درستی صورت نگیرد، ممکن است عملکرد موتور را دچار اختلال نماید. پس بهتر است معاینات دوره ای ماشین پژو ۴۰۵ را مد نظر قرار دهید تا با مشکل ماشین گاز نمیخوره مواجه نشوید.

مقاله مرتبط: آموزش تعویض دسته موتور 405 

همیشه دقت داشته باشید که از روغن موتور مرغوب برای ماشین پژو ۴۰۵ خود استفاده کنید و به موقع نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. این کار باعث میشود تا حرکت پیستون در سیلندر به صورت روان و نرم انجام گردد و قسمت داخلی سیلندر آسیب نبیند. تعویض دیرهنگام روغن موتور موجب میگردد که روغن خاصیت لغزندگی خود را از دست بدهد و حرکت پیستون داخل سیلندر مشکل شود. به همین علت می گویید ماشینم گاز نمیخوره.

 

 

علت گاز هرز خوردن ماشین

 

یک قطعه ای که در پیشرانه خودرو نقش مهمی ایفا میکند، منیفولد یا چندراهی است. این قطعه به دو نوع منیفولد هوا و دود تقسیم بندی میگردد. البته به این دو، منیفولد ورودی و خروجی هم میگویند. دود حاصل از احتراق موتور از منیفولد دود خارج شده و مخلوط سوخت و هوا برای احتراق از طریق منیفولد هوا وارد موتور میگردد.

میبینید که این قطعه وظیفه حساسی دارد. اگر اشکالی در این قطعه پیش بیاید موجب گاز هرز خوردن ماشین یا کم گاز خوردن آن میگردد. اگر می خواهید بدانید وقتی منیفولد خراب می شود چرا ماشینم گاز نمیخوره باید بگوییم در ماشین های انژکتوری این قطعه طراحی یکپارچه دارد و در نزدیکی استپر موتور و پولکی گاز نصب میشود. همچنین در ماشین های کاربراتوری منیفولد بین کاربراتور و سرسیلندر قرار دارد. اگر منیفولد آسیب ببیند و فرسوده شود هوای اضافه وارد موتور شده و منجر به بروز مشکل میشود.

 

علت گاز نخوردن ماشین کاربراتوری

در ماشین های کاربراتوری خرابی پمپ بنزین، یکی از دلایل گاز نخوردن ماشین است. این قطعه وظیفه پمپاژ سوخت از محل باک ماشین تا موتور را بر عهده دارد. بنابراین متوجه میشوید که نقش مهمی در سیستم سوخت رسانی خودرو ایفا میکند. اگر پمپ بنزین دچار عیب و ایراد شود و نتواند سوخت مورد نیاز موتور را تحویل دهد، می گویید ماشینم گاز نمیخوره. خرابی پمپ بنزین در بیشتر موارد بدون هیچ علتی اتفاق میافتد. پیشنهاد ما این است که در معاینات دوره ای ماشین خود حتما این قطعه را هم بررسی کنید و از عملکرد مناسب آن مطمئن شوید.

اگر در ماشین کاربراتوری خود حس کردید که ماشینم گاز نمیخوره، در وهله اول مسیر سیستم سوخت رسانی و قطعات مربوط به آن را بررسی کنید. زیرا در این نوع ماشین ها، انژکتور و ECU وجود ندارد و معمولا مشکل از این قسمت است.

برای مطالعه: ماشینم جوش میاره | اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین 

 

 

ماشین گاز میخوره ولی شتاب نداره

 

یکی از مواردی که برای گاز خوردن بی دلیل و شتاب نداشتن آن به ذهن میرسد، استپر موتور است. این قطعه که محل قرارگیری آن روی دریچه گاز میباشد، یک شیر برقی است که به صورت هوشمند مسیر هوا را باز و بسته مینماید. اگر به هر دلیلی تنظیم هوای ورودی به موتور به هم بخورد ماشین بیش از حد گاز می خورد و شتاب لازم را نیز ندارد.

 

همچنین یکی دیگر از دلایل گاز خوردن ماشین و شتاب نداشتن آن، خرابی سنسور دریچه گاز می باشد. وظیفه سنسورها این است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکنند. بنابراین سنسور دریچه گاز، در قسمت پایین استپر موتور و روی دریچه گاز قرار می گیرد تا سیگنال مناسب برای تنظیم دریچه گاز را برای ECU ارسال کند. مشخص است که خرابی این قطعه تاثیر مستقیمی در گاز خوردن یا گاز نخوردن ماشین خواهد گذاشت.

 

 

علائم خرابی دریچه گاز برقی ۲۰۶

 

در پژو ۲۰۶ جدید به جای دریچه گاز و استپر موتور از دریچه گاز برقی و سنسور زاویه پدال گاز استفاده کرده اند. روند کار این دو قطعه به این صورت است که سیگنال الکتریکی از طریق سنسور زاویه پدال گاز به ECU فرستاده میشود و با توجه به این سیگنال، فرمان لازم برای باز و بسته شدن دریچه گاز برقی صادر میگردد. امکان خراب شدن دریچه گاز برقی ۲۰۶ وجود دارد. اگر ایرادی در این قطعه بوجود بیاید چراغ چک روشن میشود. همچنین دور موتور دچار نوسان میگردد. یعنی یا دور موتور خیلی زیاد شده و یا خیلی کم می شود. از طرف دیگر متوجه میشوید که با فشار دادن پدال گاز، دور موتور افزایش نمییابد.

 

خلاصه نکات مقاله

 

ممکن است هر فردی که ماشین شخصی دارد با مشکل گاز خوردن یا گاز نخوردن ماشین روبرو شده باشد. هر کدام از این ایرادات دلایل خاص خود را دارد. اگر می پرسید چرا ماشینم گاز نمیخوره، به شما میگوییم علت را در سیستم سوخت رسانی، فیلتر هوا، دریچه گاز، استپر موتور و حتی روغن موتور جستجو کنید. دلایل گاز خوردن بیش از حد ماشین نیز در بسیاری موارد همان چیزی است که در بالا گفته شد. معاینات منظم و دوره ای می تواند از بروز چنین اشکالاتی جلوگیری کند و مانع از تحمیل هزینه های سنگین به شما گردد.

  • تعداد بازدید: 1893

دیدگاه ها

نظر شما پس از تایید مدیردر سایت نمایش داده می شود