1 میلیون تومان از قیمت هر خودرو سود وام های معوق خودروسازان است

سیدجواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: افزایش قیمت خودرو در کشور دلایل متعددی دارد که بخشی از آن هزینه های ناشی از سوءمدیریت است. زمانی که قیمت پراید 19 میلیون تومان بود، 5 و نیم میلیون تومان هزینه عدم کفایت مدیریتی از جیب مردم برداشت می شد.
به گزارش  الیتک پارت و به نقل از فارس، وی ادامه داد: متاسفانه خودروسازان از بانک ها وام هایی گرفته اند و چون توان پرداخت آن را نداشته اند، معوق شده و سود آن زیاد شده است و در هر خودرو از جیب خریداران یک میلیون تومان بابت سود وام های معوق پرداخت می شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه گفت: نیروی انسانی مازاد نیز باعث افزایش هزینه های خودروسازان شده است. در سایپا حدود 11 هزار نیروی مازاد و در ایران خودرو بیش از این نیروی مازاد وجود دارد. همچنین خودروسازان در حوزه تحقیق و توسعه R&P هزینه کرد نداشته اند و ما نتوانسته ایم به عنوان خودروساز مطرح شویم. خودروسازان در زمینه ذائقه سنجی بازار و مردم عملکرد مناسبی نداشته و اقدام قابل قبولی نیز برای طراحی پلت فرم انجام نداده اند.
حسینی کیا در ادامه بیان داشت: در شرایط فعلی در حال حرکت به سمت رشد و شکوفایی صنعت خودرو هستیم و با وجود تحریم ها، ظرفیت و پتانسیل حمایت از داخلی سازی قطعات و توجه به تحقیق و توسعه افزایش یافته است. وی ادامه داد: خودروسازان باید تلاش کنند تا خودروهای ارزان قیمت، صادرات محور و رقابت پذیر تولید کنند. خوشبختانه با ثباتی که در بازار وجود دارد پیش بینی می شود که قیمت خودرو روند کاهشی خود را ادامه دهد.
وی در پایان تصریح کرد: بیش از 60 درصد بازار واردات قطعات خودرو در دست 5 یا 6 نفر است، اما وقتی به قطعه سازان داخلی بها داده شود این موضوع نیز تغییر خواهد کرد.

  • تعداد بازدید: 654

دیدگاه ها

نظر شما پس از تایید مدیردر سایت نمایش داده می شود